Hóvirág
A hóvirág (Galanthus) az amarilliszfélék talán legismertebb növénynemzetsége. 16 fajuk él, melyek a Balkántól a Kaszpi-tóig találhatók meg. Közülük a legkülönlegesebb faj Görögországban él s októberben virágzik. Magyarországon három faja él, a pompás hóvirág, a redőslevelű hóvirág és kikeleti hóvirág.
A legelterjedtebb a kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis), mely vadon is él.
Egyike legkorábban virágzó növényeinknek, főként üde hegy- és dombvidéki erdeinkben, ligetekben és cserjésekben már február-márciusban, a hóolvadást követően hamarosan megjelennek bókoló virágai. Évelő, hagymás növény.

A hóvirágok Magyarország területén védettséget élveznek, letépésük bírságot von maguk után. Hagymájuk rendkívül erős toxint tartalmaz.
És most lássuk, milyen szimbólumok, mítoszok fűződnek a hóvirághoz! A görög mitológiában e névhez (görögül: ion) fűződik a Danaidák Ősanyjának, Iónak alakja. A keresztény kultúrában pedig Máriát szokták hóvirággal ábrázolni; valamint egyúttal a remény és az elégtétel szimbóluma is, mert állítólag ez a növény vigasztalta látványával a paradicsomból kiűzött első emberpárt. Jelentése virágnyelven: "Örvendj a jelennek és a jövőnek, s a szomorú múlt emlékeinek ne engedj helyet a szívedben!"
A tavasz legelső virága. Hófehér színével a reményt és a tisztaságot jelképezi. Az ifjú szerelmes például tiszta kedvesének választhatja ajándékba. De inkább ne szedje le senki, és akkor továbbra is minden tavasszal örvendhetünk az erdőkben ennek a kedves kis virágnak! |